WordPress to najpopularniejszy system CMS, dzięki któremu budowanie stron internetowych jest prostsze niż kiedykolwiek. Jednocześnie daje na tyle szerokie możliwości, że jest odpowiedni zarówno dla małych i prostych stron, jak i dla tych bardzo złożonych. W każdym przypadku bardzo ważny jest jednak wybór odpowiedniego hostingu – tylko wówczas strona będzie działać prawidłowo. Jak wybrać dobry i szybki hosting WordPress?
WordPress – szybki hosting a jakość strony
WordPress jest systemem CMS kojarzonym przede wszystkim z licznymi motywami i wtyczkami. Są to gotowe elementy umożliwiające tworzenie i modyfikację strony internetowej zgodnie z indywidualnymi preferencjami bez potrzeby umiejętności kodowania. Dlatego też ten system stał się aż tak popularny. Wtyczki WordPressa i inne gotowe elementy zwiększają jednak „wagę” strony, obciążając serwery. To może z kolei negatywnie wpływać na płynność działania i wydłużenie czasu ładowania. Dlatego odpowiednio szybki hosting jest tak istotny. W przeciwnym razie Twoja strona może być niefunkcjonalna i źle oceniana zarówno przez samych użytkowników, jak i przez roboty Google. W efekcie nie może zaś prawidłowo pełnić swoich funkcji.
Czy WordPress wymaga specjalnego hostingu?
Na rynku można znaleźć wiele ofert oznaczonych jako „hosting WordPress”. Jest tak dlatego, że każdy system CMS może mieć nieco inne wymagania w zakresie zasobów czy narzędzi. W przypadku WordPressa niezbędne jest np. wsparcie dla najnowszych wersji PHP i SQL, szybkie dyski NVMe oraz odpowiednie oprogramowanie serwera. Hosting „skrojony” pod konkretny CMS może też obejmować profesjonalną pomoc techniczną niezastąpioną przy tworzeniu strony, jej optymalizacji, aktualizacji czy też rozmaitych problemach. Warto jednak zaznaczyć, że hostingi dzielą się na:
- zoptymalizowane pod WordPress (ale umożliwiające też korzystanie z innych CMS-ów),
- takie, na których można założyć stronę wyłącznie w oparciu o WordPress.
Jak wybrać hosting WordPress?
Ze względu na popularność WordPressa hostingów tworzonych z myślą o nim z nie brakuje. Zdecydowanie nie wszystkie są jednak takie same. Czym się zatem kierować przy wyborze? Kryteriów jest sporo. Selekcję można rozpocząć od parametrów technicznych lub też od kwestii związanych z obsługą klienta. Zwykle jednak warto zastosować to drugie kryterium w pierwszej kolejności. Na co zwracać uwagę?
Obsługa klienta
Korzystanie z nowego hostingu może rodzić sporo pytań, nawet u osoby doświadczonej w obsłudze tego typu narzędzi. Dlatego solidna obsługa klienta jest tak ważna. Warto zatem sprawdzić, jak szybko działa support. Dodzwonienie się do biura obsługi klienta powinno być proste. Najlepsze firmy odpowiadają też na maile w zaledwie kilka minut. Najlepszym rozwiązaniem jest natomiast dedykowany opiekun każdego konta – korzystają z niego np. klienci Dotspice.
Darmowy test
Jest to bardzo ważne kryterium, które pomoże sprawdzić, czy hosting faktycznie odpowiada Twoim potrzebom. Większość firm umożliwia bezpłatne testowanie hostingu przez co najmniej 7 dni, a w Dotspice masz na to 2 tygodnie.
Usługi dodatkowe
Warto też sprawdzić, z jakich dodatkowych usług mogą skorzystać klienci. Mogą to być np. darmowa migracja stron, optymalizacja czy odwirusowanie WordPressa.
Niezawodny i szybki hosting WordPress – parametry techniczne
Jakość usługi hostingowej to również odpowiednie parametry techniczne. Tutaj także istnieje kilka czynników, na które należy zwracać uwagę.
- pojemność dysku – chodzi o miejsce na serwerze. Zazwyczaj oferowane są różne pakiety pojemnościowe dobierane w zależności od poziomu rozbudowania strony. Warto pamiętać, że sama „czysta” instalacja WordPressa zajmuje ok. 60 MB, każde zdjęcie do kilkunastu MB, a bazy danych nawet do kilku GB. Potrzebna przestrzeń na serwerze będzie też zależeć od ilości zainstalowanych wtyczek i wgranych zdjęć. Sprawia to, że rozbudowane strony wymagają nawet kilkudziesięciu GB przestrzeni dyskowej. Warto również sprawdzić, czy ilość plików dla danego pakietu jest limitowana.
- rodzaj dysku – pojemność to nie wszystko. Jeśli chcesz mieć szybki hosting WordPress, wybierz hosting z dyskiem NVMe. Dyski HDD czy zwykłe dyski SSD są zdecydowanie wolniejsze. Najlepsze parametry oferują dyski SSD NVMe, ale ze względu na ich koszt są one wciąż rzadkością. Warto też upewnić się, że dany dostawca nie ogranicza szybkości odczytu z dysku.
- ilość transferu – transfer naliczany jest za każdym razem, gdy dochodzi do wysłania lub pobrania pliku z serwera, a zatem zawsze wtedy, gdy strona ładuje się na urządzeniu użytkownika. Ilość transferu na miesiąc lub rok może być limitowana i powinna być dobrana do szacowanej liczby odwiedzających. Czasami zamiast tego stosowany jest po prostu limit liczby unikalnych użytkowników, co ułatwia dobór odpowiedniego pakietu. Pamiętaj, że hostingi, które nie limitują transferu zazwyczaj są wykorzystywane przez osoby, których serwisy internetowe mają spore zapotrzebowanie na transfer (np. serwisy udostępniające pliki) przez co obciążają łącze internetowe, a to może wpłynąć na szybkość Twojej strony.
- liczba domen i serwisów – na jednym koncie zwykle można zainstalować kilka (lub nawet nielimitowaną liczbę) witryn. Najlepiej unikać ofert, które pozwalają tylko na pojedynczą instalację WordPressa.
Oferty nielimitowane należy jednak również traktować z przymrużeniem oka, ponieważ zasoby w rzeczywistości nie są nieograniczone i zbyt duża ilość danych może spowalniać działanie wszystkich stron umieszczonych na serwerze. - certyfikat SSL – współcześnie jest to niezbędny element każdej strony, zapewniający bezpieczne szyfrowanie. Warto wybrać hosting WordPress, który umożliwi łatwą i szybką instalację certyfikatu SSL. Najlepiej, jeśli jest on darmowy i odnawia się automatycznie. W przypadku sklepów internetowych lepiej skorzystać z płatnych SSLi, które często dodatkowo poprawiają bezpieczeństwo.
- lokalizacja hostingu – może mieć duże znaczenie ze względu na szybkość transferu. Jeśli kierujesz swoją stronę do polskich odbiorców, serwer powinien znajdować się w Polsce (serwery Dotspice znajdują się w nowoczesnym Data Center w Warszawie). Świetnym rozwiązaniem jest usługa CDN (Content Delivery Network), która przechowuje kopie strony na różnych serwerach na całym świecie i wybiera za każdym razem ten znajdujący się najbliżej użytkownika. Dzięki temu Twoja strona WordPress będzie zawsze szybko się ładować.
- wersja PHP – dla prawidłowego i szybkiego działania WordPressa bardzo ważne jest, aby serwer obsługiwał najnowszą wersję PHP.
- kopie zapasowe – to kluczowy element pozwalający odtworzyć zasoby strony internetowej po jej awarii czy zainfekowaniu. Warto sprawdzić, jak często dostawca hostingu wykonuje kopie zapasowe i jak długo są one przechowywane. Backup powinien powstawać przynajmniej raz na dobę, a każda wersja powinna być przechowywana przynajmniej przez 7 dni. Koniecznie sprawdź, czy hosting WordPress nie pobiera opłat za korzystanie z kopii zapasowych – takie oferty należy od razu odrzucić.
- uptime i SLA – sprawdź, czy awarie i wyłączenia nie wpłyną negatywnie na możliwość użytkowania strony. Warto sprawdzić szczególnie ten drugi parametr – SLA to swoista obietnica dostawcy dotycząca prawidłowego działania usługi przez określony procent czasu. Obecnie nie warto zwracać uwagi na oferty z SLA na poziomie niższym od 99%.
To oczywiście nie wszystkie istotne parametry hostingów WordPressa, ale kierując się niemi z pewnością znajdziesz właściwą usługę. Jesteś zainteresowany niezawodnym i szybkim hostingiem? Sprawdź ofertę Dotspice!