Pomożemy Ci za darmo przenieść stronę na nasz hosting

Oferta kończy się za

Hosting WooCommerce – czym kierować się przy wyborze?

  • Home
  • hosting
  • Hosting WooCommerce – czym kierować się przy wyborze?
Hosting Woocommerce
lis 25, 2022

Połączenie WordPressa i WooCommerce to jeden z najpopularniejszych sposobów na założenie sklepu internetowego. Aby taka witryna była jednak odpowiednio szybka i funkcjonalna, niezbędny jest dobrze dobrany hosting. Na rynku można znaleźć wiele ofert dostosowanych do potrzeb e-handlu, co może być przytłaczające. Jak znaleźć niezawodny i szybki hosting WooCommerce? Czym kierować się przy wyborze?

WooCommerce – dlaczego potrzebujesz dobrego hostingu?

WordPress to najpopularniejszy i jeden z najbardziej wszechstronnych CMS-ów. Według szacunków korzysta z niego nawet ponad 60% wszystkich stron www. Dzięki WooCommerce można natomiast do każdej strony opartej na WordPressie dodać moduł sklepu. Szacuje się, że z tego rozwiązania korzysta aż 30% wszystkich stron e-commerce, a sama wtyczka jest bardzo dobrze oceniania przez użytkowników. WooCommerce zapewnia bardzo szerokie możliwości, a jednocześnie intuicyjną obsługę. Sam wybór tego rozwiązania nie zapewni jednak idealnego działania Twojego sklepu internetowego. Potrzebujesz też odpowiednich zasobów na serwerze. Dobry hosting WooCommerce to przede wszystkim gwarancja płynnego ładowania się strony i wygodnej nawigacji. W przypadku sklepów ma to jeszcze większe znaczenie niż przy „zwykłych” stronach www. Klienci e-commerce częściej bowiem przeglądają wiele zakładek zanim dokonają zakupu. Jeśli za każdym razem muszą się liczyć z długim oczekiwaniem na załadowanie zawartości czy responsywność zakładki, szybko zrezygnują, a Ty stracisz przychód. Jak znaleźć odpowiedni hosting WooCommerce? Wyjaśniamy poniżej.

Szybki hosting WooCommerce – podstawa sukcesu

Hosting WooCommerce powinien być przede wszystkim szybki. Zapewni to możliwość wygodnego przeglądania strony, która często jest dość „ciężka” ze względu na liczne zakładki i dużą liczbę materiałów graficznych. Mimo iż minimalne wymagania WooCommerce są naprawdę niewygórowane (PHP 7.4 lub nowsza wersja, MySQL 5.7, ewentualnie MariaDB wersja 10.3 lub wyższa oraz wsparcie HTTPS), takie parametry na pewno nie wystarczą do prowadzenia skutecznego biznesu.

Szybkość działania strony ma przede wszystkim wpływ na odczucia konsumenta. Z badań wynika wręcz, że każda sekunda w opóźnieniu ładowania strony wpływa na spadek współczynnika konwersji nawet o 20%! Jest to również ważne z punktu widzenia SEO – zbyt długi czas ładowania może wpłynąć na obniżenie pozycji rankingowej witryny w Google. Warto przy tym pamiętać, że obciążenie sklepu zwykle jest bardzo nierównomierne. Ruch często gwałtownie wzrasta sezonowo (np. w okresie wyprzedaży, przed świętami itp.). Strona powinna być więc przygotowana również na takie sytuacje. Warto przy tym pamiętać, szacując potrzebną przepustowość serwera!

Jak wybrać hosting WooCommerce?

Szybkość to jednak oczywiście tylko jeden z czynników wpływających na dopasowanie hostingu do wymagań sklepu zbudowanego w oparciu o WooCommerce. Na co jeszcze należy zwracać uwagę?

  • pojemność dysku – dysk musi być na tyle duży, by pomieścił wszystkie dane składające się na Twój sklep internetowy. Warto przy tym zaznaczyć, że bazy danych mogą zajmować nawet kilka GB, a każde zdjęcie zajmuje do kilkunastu MB. Cenne gigabajty zajmują też kopie zapasowe, które zawsze warto wykonywać we własnym zakresie. Jaką pojemność powinien oferować hosting WooCommerce? To oczywiście zależy. Przy mniejszych stronach może wystarczyć 5-10 GB, ale bardziej rozbudowane sklepy wymagają większej przestrzeni. Pamiętaj też, że Twoja poczta i korespondencja z Twoimi klientami również zajmuje przydzieloną w ramach pakietu przestrzeń (oczywiście jeśli korzystasz z poczty na serwerze).
  • rodzaj dysku – to nie mniej ważna kwestia, która wpływa m.in. na szybkość wymiany danych. Obecnie stosuje się głównie szybkie dyski SSD lub jeszcze nowocześniejsze SSD NVMe. Należy unikać powolnych dysków HDD (choć sprawdzają się do przechowywania mniej istotnych danych, np. poczty). Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie usługi oferowane w ramach naszego hostingu utrzymywane są na najnowocześniejszych i szybkich dyskach NVMe.
  • ilość transferu – niektóre hostingi WooCommerce wyznaczają maksymalną ilość przesyłanych danych (np. w ujęciu miesięcznym). Wymagany transfer można oszacować na podstawie wielkości strony oraz liczby odwiedzin. Należy przy tym wziąć pod uwagę liczbę odwiedzanych zakładek podczas jednej wizyty. Konieczne jest także zastosowanie „zapasu” transferu na wypadek okresowych skoków w zakresie liczby wejść na stronę. Pamiętaj, że hosting bez limitu, to niekoniecznie dobre rozwiązanie. Na tego typu hostingach często znajdują się strony, które generują duży transfer i obciążają współdzielone łącze internetowe, przez co Twoja strona może działać wolniej.
  • certyfikat SSL – jest to obowiązkowe szyfrowanie zapewniające użytkownikom strony bezpieczeństwo. Wybrany przez Ciebie hosting WooCommerce obowiązkowo powinien być przystosowany do jego wykorzystania. Najlepsze hostingi proponują jednak SSL za darmo – taką ofertę znajdziesz m.in. w Dotspice!
  • lokalizacja serwerów – sklep skierowany do polskich konsumentów powinien korzystać z serwera w Polsce lub przynajmniej w Europie. Zapewnia to krótszy czas transmisji, a więc szybsze działanie strony. Jeśli jednak zamierzasz prowadzić sklep obsługujący różne kraje, warto skorzystać z usługi CDN (Content Delivery Network), która przechowuje kopie strony na różnych serwerach na całym świecie i wybiera ten najbliższy konkretnego użytkownika. Nasze serwery znajdują się w profesjonalnym Data Center w Warszawie.
  • poczta i konta e-mail – przy prowadzeniu sklepu online możliwość swobodnej komunikacji z klientami jest kluczowa. Dlatego warto sprawdzić ewentualne limity kont e-mail lub wysyłanych dziennie wiadomości. Bardzo możliwe, że wraz z rozwojem sklepu będziesz potrzebować nawet kilkudziesięciu skrzynek. Duże sklepy mogą natomiast otrzymywać i wysyłać tysiące wiadomości dziennie.
  • kopie zapasowe – powinny być systematycznie wykonywane przez hosting i przechowywane przynajmniej przez 7 dni (lepiej 2 tygodnie lub więcej). Bardzo ważne jest również to, jak szybko i łatwo możesz uzyskać dostęp do kopii zapasowej. Niektóre firmy pobierają opłatę za pobranie backupu – warto od razu zrezygnować z takich usług. Ponadto nie należy zapominać o wykonywaniu własnych kopii i przechowywaniu ich poza serwerem – wówczas nawet duża awaria nie pozbawi Cię danych ze strony.
  • wersja PHP – WooCommerce jest nierozerwalnie powiązany z WordPressem, a ten pracuje najszybciej na najnowszej wersji PHP. Różnice są ogromne, dlatego na pewno warto to sprawdzić, aby mieć szybki hosting. Dodatkowo niektóre firmy hostingowe pobierają wysokie opłaty za korzystanie ze starszych wersji PHP, warto na to zwrócić uwagę jeśli Twój sklep korzysta ze starszych, nieaktualizowanych wtyczek czy rozwiązań, które nie są kompatybilne z nowymi wersjami PHP.

Idealny hosting WooCommerce – na co jeszcze zwracać uwagę?

Powyższe parametry należą do najważniejszych przy wyborze hostingu WooCommerce. Warto jednak również zwracać uwagę na takie udogodnienia jak:

  • darmowa migracja – zapewni bezproblemowe przeniesienie sklepu z innego serwera;
  • obsługa klienta – powinna być profesjonalna i dostępna; korzystając z hostingu Dostspice, otrzymasz indywidualnego opiekuna, co pomoże szybko rozwiązać wszelkie problemy i uzyskać odpowiedzi na pytania.

Naprawdę dobry hosting WooCommerce sprawi, że prowadzenie sklepu będzie prostsze, a uzyskanie wysokich wyników sprzedaży bardziej prawdopodobne. Dlatego koniecznie porównaj oferty, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Zachęcamy do skorzystania z hostingu w Dotspice!

Hosting Wordpress

© Dotspice.com Sp. z o.o.