Wolno działająca strona internetowa to problem o większym znaczeniu, niż mogłoby się wydawać. Wpływa to negatywnie na odczucia użytkowników, znacząco zmniejszając czas spędzany na stronie, liczbę odwiedzanych zakładek oraz, co najgorsze, współczynnik konwersji. Wolnych stron „nie lubi” też Google, obniżając ich pozycję rankingową. Poprawa szybkości WordPress nie musi być jednak trudna – jest wiele rzeczy, które w tym zakresie można zrobić samodzielnie. Jakich?
Poprawa szybkości WordPress? Najpierw sprawdź swój hosting!
Niekiedy problemy z szybkością strony zbudowanej na WordPressie wcale nie wynikają z problemów na samej witrynie. Niekiedy winowajcą jest po prostu niewłaściwy hosting. Warto postawić na sprawdzonego dostawcę i poświęcić chwilę na odpowiedni dobór parametrów. Jak wybrać szybki hosting WordPress? Jest to dość złożona kwestia. Wśród najważniejszych kryteriów znajdują się jednak:
- najnowsza wersja PHP,
- odpowiednia pojemność i typ dysku (zalecane są dyski NVMe),
- odpowiednia przepustowość łącza internetowego,
- lokalizacja hostingu (lub usługa CDN).
Istnieją różne narzędzia do testowania możliwości hostingów. Przy zmianie hosta na nowy warto natomiast skorzystać z darmowego okresu próbnego, który pozwoli zweryfikować, czy obietnice dostawcy mają pokrycie w rzeczywistości. Poszukujesz szybkiego hostingu? Przejdź do Dotspice! Oferujemy pakiety dostosowane do różnych potrzeb i rozwiązania skrojone na miarę.
Poprawa szybkości WordPress – błędy na stronie i ich rozwiązania
Jeśli to nie serwer jest źródłem problemów z szybkością, należy przyjrzeć się potencjalnym błędom na stronie. Istnieje wiele czynników, które mogą się przyczyniać do spowolnienia działania witryny. Na co warto zwrócić uwagę?
Aktualizacje
Brak aktualizacji to częsty problem użytkowników WordPressa. Należy regularnie aktualizować zarówno sam CMS, jak i wszystkie wtyczki. W przeciwnym razie strona może działać wolniej, a ponadto być bardziej podatna na ataki hakerskie i złośliwe oprogramowanie.
Pamięć cache
Bardzo ważne jest również zastosowanie pamięci cache, która pozwala na zapisywanie części plików niezbędnych do działania strony na komputerze użytkownika. Dzięki temu przy kolejnej wizycie ładuje się ona znacznie szybciej. To dlatego narzędzia diagnostyczne wskazują brak cache jako błąd! Aby skorzystać z tej funkcjonalności, wystarczy zainstalować odpowiednią wtyczkę (np. WP-Optimize).
Zbyt duża ilość wtyczek
Wtyczki WordPress pozwalają na szybkie i wygodne wzbogacanie funkcjonalności strony. Wielu początkujących użytkowników zachłystuje się ogromem możliwości, jakie dają i przesadza z ich liczbą. Każda wtyczka stanowi dodatkowe obciążenie strony. Kiedy znajduje się na niej kilka lub nawet kilkanaście zbędnych pluginów, może to skutkować poważnym spowolnieniem. Zbędne dodatki można wyłączyć, ale najlepiej je usunąć. Istnieją również wtyczki do wyszukiwania najbardziej obciążających dodatków – to pomoże Ci poprawić szybkość WordPressa.
Brak optymalizacji zdjęć
Zdjęcia to kolejne elementy, które mogą nadmiernie obciążać stronę. Wysokiej jakości obrazy często bardzo dużo „ważą”, a zajmowane przez nie miejsce potrafi szybko się sumować przy dodawaniu ich znacznej ilości na stronę. Niekiedy użytkownicy WordPressa wgrywają do galerii zdjęcia wprost z aparatów fotograficznych, które w surowej wersji ważą bardzo dużo. Pamiętaj, że każda osoba, która odwiedza Twoją stronę internetową musi te obrazy pobrać z serwera. Dlatego nie można zapominać o optymalizacji zdjęć i grafik. Na szczęście do tego również można wykorzystać wtyczkę, która automatycznie zmniejszy rozmiary obrazów na stronie (np. WP Smush). Kolejne grafiki dodawane na stronę warto obrabiać ręcznie. Istnieje sporo prostych programów, dzięki którym zmniejszenie obrazku zajmuje tylko kilka chwil. Co więcej, powinno się dostosowywać rozmiary zdjęć do tego, w jaki sposób są wyświetlane są stronie. Nie ma potrzeby stosowania większych obrazów, ponieważ tak zostaną zmniejszone do wskazanego wymiaru.
Zły motyw strony
Może się również zdarzyć, że problem leży niejako u źródła. Niekiedy do poprawy szybkości WordPressa konieczna jest zmiana całego motywu strony. Niektóre motywy mają szereg niepotrzebnych elementów, które mają za zadanie urozmaicić wersję demo i zachęcić do kupna. Po fakcie często okazuje się jednak, że wykorzystywana jest tylko część z dostępnych opcji, a motyw niepotrzebnie obciąża serwer i spowalnia stronę. Dodatkowo popularne szablony często korzystają z builderów (jak np. Elementor), które mocno spowalniają stronę. Jak wybrać dobry motyw? Warto sprawdzić jego wersję demo pod kątem prędkości oraz wykonywanej liczby żądań, natomiast najlepszym rozwiązaniem będzie szablon stworzony od podstaw, dostosowany do wymagań konkretnego klienta, pozbawiony setek niepotrzebnych elementów.
Kompresja GZIP
Kompresja GZIP pozwala na przesyłanie do serwera niektórych plików (np. CSS, HTML, JavaScript itp.) w pomniejszonej formie. Są one wówczas dekompresowane przez przeglądarkę podczas wyświetlania strony. Zastosowanie tego „triku” pozwala zmniejszyć rozmiar plików nawet o 80%, dlatego może zapewniać sporą różnicę. Niekiedy kompresja jest ustawiona domyślnie u dostawcy hostingu, ale czasami można ją włączyć ręcznie w panelu. Zawsze można się również skontaktować z działem technicznym hosta.
Gravatar
Kolejnym elementem obciążającym WordPress jest Gravatar – element odpowiedzialny za wyświetlanie avatarów użytkowników przy komentarzach zamieszczanych pod wpisami. Są one jednak pobierane każdorazowo z zewnętrznego serwera, przez co często wczytują się zdecydowanie za wolno. Może to obciążać stronę, szczególnie jeśli jest to blog, który ma wiele komentarzy pod każdym wpisem.
Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest wyłączenie funkcji. Wystarczy w panelu admina wybrać Ustawienia, a następnie Dyskusja. W sekcji Wyświetlanie obrazków profilowych lub Domyślny obrazek profilowy należy wybrać Brak. Alternatywą jest optymalizacja tej funkcji poprzez zastosowanie cache. Należy wówczas zainstalować wtyczkę FV Gravatar Cache.
Poprawa szybkości WordPressa – podsumowanie
Wymienione powyżej czynniki to jedynie przykłady rzeczy, które mogą nadmiernie obciążać stronę i spowalniać jej działanie. Jeśli zajmiesz się tymi kwestiami, poprawa szybkości WordPress powinna być ewidentna. W niektórych przypadkach warto też zastosować czyszczenie, które usuwa wszelkie zbędne dane z serwisu – np. poprzednie wersje stron czy wpisów. Może to być bardzo przydatne szczególnie na starszych i rozbudowanych witrynach. W tym celu można oczywiście wykorzystać specjalną wtyczkę – WP Sweep.
Zawsze warto kontrolować szybkość strony i reagować, gdy nadmiernie spada – szczególnie że może to też zwiastować jej zawirusowanie. Jeśli nie radzisz sobie sam z poprawą szybkości WordPress, warto zwrócić się do specjalistów – np. naszej pomocy technicznej.